Jaki prezent podarować bliskim na Święta?

Jaki prezent podarować bliskim na Święta?
W sklepach pojawiły się już pierwsze choinki, w radiu coraz częściej usłyszeć można przebój Mariah Carey, a na termometrach temperatury spadają w dół. To oznacza tylko jedno! Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jak co roku, staniemy przed wyzwaniem, czym obdarować swoich bliskich. Ważne jest, by takowy podarunek był od serca, i po prostu wywołał uśmiech na twarzy. Co zatem dać w prezencie rodzicom, przyjaciołom, czy też drugiej połówce? W poniższym artykule przedstawimy propozycję, która będzie przywoływać smak świąt na długo!

Piernik w nieoczywistym wydaniu!
Jeśli pomyślimy, z jakim smakiem kojarzą nam się Święta, to wymienimy przede wszystkim pierogi, czy karpia, ale myśląc o słodkich przekąskach, będą to na pewno mandarynki i…pierniki! Przygotowywanie korzennych ciasteczek o wymyślnych kształtach to tradycja znana w większości polskich domów. Są smaczne, a dzięki odpowiedniemu udekorowaniu mogą stać się również piękną ozdobą w domu. Chcąc przywołać smak Świąt, wpadliśmy na pewien pomysł. Stworzyliśmy likier nazywany Śmietankówką Oleską na bazie śmietanki, spirytusu oraz wspomnianego wcześniej piernika.

Śmietankówka Oleska – czym jest?
Historia tego produktu jest na tyle ciekawa, że została opisana w wielu książkach, a swoją popularnością podbija do dziś podniebienia Polaków. Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie powstała w 1907 roku, a tuż obok zlokalizowana była gorzelnia. W ówczesnych czasach nie było tajemnicą, że pracownicy dzielili się, nieodpłatnie, swoimi wyrobami. Jeden z pracowników zakładu mleczarskiego postanowił zaoferować śmietankę, w zamian za spirytus z gorzelni. Panowie pewnego dnia wpadli na pomysł, by sprawdzić, czy można połączyć ich wyroby. W ten sposób otrzymali delikatną, kremową substancję, która przypadła im do gustu. Aksamitna śmietanka, wyrabiana z mleka od lokalnych dostawców, idealnie łagodziła smak ostrego spirytusu. Powstał w ten sposób likier, którego tradycja kultywowana jest do dzisiaj. Kolejni pracownicy, na przestrzeni lat, przekazywali sobie przepis na oleski specjał. Śmietankówka Oleska stała się tym samym produktem promocyjnym miasta Olesno, niedostępnym w sprzedaży. Spróbować jej można było wyłącznie na targach, czy festynach. Zmieniło się to w 2017 roku, kiedy ówczesny Prezes postanowił wprowadzić produkt do sprzedaży. Tym wydarzeniem zainteresowali się nie tylko mieszkańcu regionu, ale cała Polska, która na łamach mediów śledziła poczynania OSM Olesno. Do tej pory dostępne były trzy warianty smakowe – klasyczna, kawowa oraz kakaowa. Teraz jednak powracają z nową, limitowaną, piernikową wersją regionalnego trunku!

Czy alkohol to dobry pomysł na świąteczny prezent?
Opisaliśmy już, czym jest Oleska Śmietankówka, jednak należy zastanowić się nad ważnym zapytaniem. Czy wypada podarować alkohol na Święta? Pomysły na prezent świąteczny mogą być niezwykle rozmaite, jednak jeśli chcemy postanowić na bezpieczną opcję, niewymagającą od nas wielkiego zaangażowania, warto postawić na butelkę ulubionego trunku. Opcja ta sprawdzi się zarówno na prezent dla rodziców, babci, dziadka, jak i dobrych przyjaciół. Najczęściej chcemy jednak, by prezent ten przywoływał myśl o tym niezwykłym czasie, który towarzyszy nam zimą każdego roku. Można śmiało stwierdzić, że nasz wyrób jest odpowiedzią na zagwozdki związane z wyborem prezentu. Śmietankówka Oleska piernikowa – idealnie połączone proporcję śmietanki, spirytusu oraz korzennych przypraw tworzą trunek nawet dla najbardziej wymagających koneserów.

Śmietankówka Oleska piernikowa – gdzie można ją znaleźć?
Wyroby Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie dostępne są przede wszystkim na Opolszczyźnie oraz Śląsku, jednak z każdym rokiem punkty sprzedaży stale się powiększają. Obecnie Śmietankówkę Oleską można znaleźć w ponad 250 punktach na terenie całej Polski – od Zakopanego, przez Kraków, Opole, Wrocław, Warszawę do samej Bydgoszczy. Na stronie internetowej www.osm-olesno.pl dostępna jest mapka, na której każdy będzie w stanie szybko odnaleźć najbliższy punkt, gdzie dostępna będzie Śmietankówka Oleska. Cena może się nieco różnić w poszczególnych punktach, jednak w sklepie firmowym w Oleśnie, gwarantowana jest najniższa kwota za butelkę. Śmietankówka Oleska w wersji piernikowej dostępna będzie od 1 grudnia 2022 roku.